Az áteresztő bél szindróma tünetei és kezelése

Mi az az áteresztő bél szindróma?

Az áteresztő bél szindróma más néven lukas bél szindróma, angolul leaky gut syndrome néven szerepel a köztudatban. Bizonyos noxák jelentős mértékben képesek a bél áteresztő képességét megnövelni, ami annyit jelent, hogy a bélnyálkahártyán olyan anyagok is átjutnak a vérkeringésbe, melyek alapvetően nem  juthatnának át.

Áteresztő bél szindróma

Hogyan jön létre az áteresztő bél szindróma?

A bélnyálkahártyát egyetlen sejtsor alkotja, azaz egyetlen sejtsor választja el a béltartalmat a bélfalban futó erektől, kötőszövettől. Ezek a sejtek a „tight junctions” kapun keresztül kapcsolódnak egymáshoz, amely normális körülmények között többnyire zárva van, és lehetetlenné teszi a béltartalom vérbe jutását. Ezek a kapuk bizonyos időre kinyílnak fiziológiásan, hiszen így válik lehetővé a megemésztett tápanyagok felszívódása. A zonulin nevű enzim bizonyos jelzések hatására képződik a szervezetünkben. Alessio Fasano, a Marylandi Egyetem kutatója 2000-ben tett felfedezései szerint a zonulin a felelős azért, hogy a sejtek rövid időre eltávolodnak egymástól, s kinyílik a bélkapu. Azonban, ha ez kapu nem csupán a megemésztett tápanyag felszívódásának idejére marad nyitva, hanem jóval tovább, akkor nem csupán a megemésztett tápanyag, hanem a félig emésztett fehérje, szénhidrát és egyéb antigén-természetű anyagok, illetve a különböző baktériumok is keresztüljutnak rajta. Ha nagyobb partikulák vagy baktériumok kerülnek a vérbe, akkor az immunrendszer akcióba lép és gyulladásos reakciót hoz létre a nyálkahártya területén, illetve az alatta lévő rétegekben, majd a távolabbi szövetekben és szervekben. Az eddigi kutatások szerint a glutén – a zonulintermelés ösztönzése révén – blokkolja ennek a kapunak a normális működését, s ennek következtében az akár 6-8 óráig is nyitva marad, ez lehetővé teszi, hogy az egyébként fel nem szívódó aminosav-láncok, hosszabb szénláncú szénhidrátok vagy ezek kombinációi, az ún. glikoproteinek a vérben felszívódjanak.

Ezeket a folyamatokat gyorsítja, hogy a bélben levő nagyjából ezer különböző típusú baktérium egyensúlya a táplálkozási szokásoknak, a bélfalban levő gyulladásoknak köszönhetően arányaiban felborul, és olyan baktériumok szaporodhatnak el (pl. rothasztó flóra), amely által termelt anyagok megtévesztésig hasonlók lehetnek szervezetünk jelzőanyagaihoz (pl.: hormonok, hormonszerű anyagok, ingerületátvivő anyagok stb.).

Az áteresztő bél szindróma okai:

  • infekciók, kártékony kórokozók megtelepedése a bélben
  • táplálék allergiák
  • rejtett ételintoleranciák (pl.: glutén, kazein, tojás, stb.)
  • tartós gyógyszeres kezelés: antibiotikumok, NSAID, gyomorsavcsökkentő gyógyszerkészítmények
  • emésztő-enzim hiányok
  • hormonális változások
  • vércukor-szint ingadozása: IR, cukorbetegség
  • tartós stressz
  • vegyi anyagok, méreganyagok felhalmozódása a bélben (pl.: tartósítószerek, adalékanygok, mesterséges,színezékek, halogének, szilikon olaj, kőolajszármazékok. stb.)

Ételintolerancia vizsgálat

Az áteresztő bél szindróma tünetei:

A lyukas bél szindrómának köszönhetően folyamatosan gyulladásos hírvivők keletkeznek, ennek hatására megnyílik a vér-agy gát, mely hivatott lenne a káros anyagok, kórokozók és egyéb szennyező anyagok távol-tartására a központi idegrendszertől. Ebben az esetben viszont akadály nélkül tudnak bejutni a káros anyagok az idegrendszerbe ezzel különböző jellegű problémákat okozva. A gyulladásos hírvivők, az agyba bejutott fehérje molekulák, ellenanyagok időnként kicsapódnak és lerakódnak, ezzel akadályozzák az idegsejtek tevékenységét.

  • Emésztőrendszeri tünetek: puffadás, hányinger, hányás, hasmenés, székrekedés
  • Idegrendszeri tünetek: fejfájás, migrén, krónikus fáradtság, emlékezet romlás, koncentrációszavar, gyerekeknél ADHD, figyelemzavar
  • Autoimmun betegségek: pajzsmirigybetegség, SMA
  • Mozgásrendszeri tünetek: ha a fehérjék kicsapódnak az ízületekben az is okozhat ízületifájdalmat, ízületi gyulladásokat
  • Hormonális tünetek: felborulhat a vércukorszint, hízás, menstruációs problémák, PCOS,TSH szint emelkedés, ANTI-TPO szint emelkedése, egyéb hormonrendszeri eltérések
  • Bőr tünetek: Akne, pattanások, gyulladásos bőrproblémák
  • Felsőlégúti visszatérő fertőzések
  • Metabolikus szindróma, kóros elhízás

„A halál a belekben lakozik”-Hippocrates

Hogyan lehet diagnosztizálni az áteresztő bél szindrómát?

  • Széklet zonulin vizsgálat:  áteresztő bél szindróma esetén a zonulin nagyobb mennyiségben választódik ki a székletbe, mely fokozott bélpermeabilitásra utalhat.

Az áteresztő bél szindróma kezelése

A kezelése komplex, holisztikus megközelítést igényel és életmódváltással jár együtt, melynek elemei:

  • A gyomorsav termelést negatívan befolyásoló tényezők megszüntetése (pl.: gyomorsav csökkentő készítmények).
  • Átmenetileg minden olyan ételkomponens fogyasztását beszüntetni, amelyek károsíthatják a bélnyálkahártyát, illetve áteresztő bél szindrómát okozhatnak (pl.: glutén, laktóz, stb.).
  • A megfelelő glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztása a káros erjedési folyamatokat elkerülése érdekében.
  • A bélnyálkahártya regenerációját és megfelelő energiaellátását, anyagcseréjét támogató kiegészítők fogyasztása: D-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, B3- és B12-vitamin, Kolin, R-alfa-liponsav, cink, réz, szelén, magnézium, valamint a nyálkahártya energiatermelésében és védelmében szerepet játszó aminosavak: L-prolin, L-glutamin, L-arginin.
  • Prebiotikumok, azaz rostok fogyasztása napi szinten (30 gramm), melyek elősegítik a bélflóra alkotóinak megfelelő tápanyagellátását, ezzel segítve a jótékony törzsek szaporodását, az általuk termelt hasznos anyagok mennyiségének növelését (25(OH)-D-vitamin, B-vitaminok, zsírsavak, antioxidánsok, gyulladásgátló anyagok, speciális fehérjék, baktericid hatású termékek), ajánlott rostok: inulin, útifűmaghéj, nyers zöldségek.
  • Fermentált élelmiszerek szintén napi szintű fogyasztása.
  • Stresszűző tevékenységek (jóga, meditáció, sport, pszichodráma stb.) végzése a stressz csökkentése céljából.

Az életmódorvoslás számos módszert alkalmaz (pl.: egyéni étrend, aromaterápia, akupresszúra, fitoterápia, stb.) melyek segítenek az életmódváltásban és a lyukas bél szindróma megszüntetésében.

 

Leave a reply