Újszülött baba körömvágás: Hogyan és mikortól vágjuk csecsemőnk körmeit?

Mikor lehet először levágni az újszülött körmeit?

Az első körömvágással várni kell 2 hetes korig, mivel a vékony körömlemezek szinte hozzánőnek a bőrhöz és csak néhány hét után kezdenek elválni és felfelé kunkorodni.

újszülött körmeit

Miért kell levágni az újszülött körmeit?

Az újszülött, mikor éhes, a kezeivel dörzsöli, karmolja az arcát, a száját.  Szoptatás közben az édesanya kebleit és egyéb testrészeit is megkarmolhatja.

újszülött körmeit

Mivel érdemes körmöt vágni?

Az újszülött körmeinek levágásához kétféle eszközt választhatunk: babaollót vagy csipeszt. A babaolló legyen hajlított, lekerekített végű és vékony. A körömcsipeszt sokan szeretik alkalmazni, mivel gyorsabban lehet vele körmöt vágni, mint az ollóval. Teljesen egyéni, hogy ki melyik eszköz mellett voksol.

újszülött körmeit

Milyenre vágjuk az újszülött körmeit?

A láb körmét mindig egyenesre vágjuk. A kezeken lekerekíthetjük a körmöket, de kövessük a köröm természetes vonalát. Nem kell a köröm sarkait kivágni, és arra sem kell törekedni, hogy nagyon kicsik legyenek a körmök, inkább többször vágjunk körmöt.

újszülött körmeit

Mikor érdemes körömvágást beiktatni?

Szoptatás után vagy közben kellőképpen ellazultak az újszülöttek és már nem tartják ökölben kezüket/lábukat, illetve kevésbé kell attól félni, hogy elkapják az érintett végtagjukat.

Később a csecsemőknél hogyan vágjunk körmöt?

Órisási jelentősége van a kommunikációnak.

  • Eljátszhatjuk, hogy levágjuk a maci körmét is, levágjuk anya/apa körmét is.
  • Megkérhetjük, hogy mutassa meg, melyik a legnagyobb körme, azzal kezdjük.

Testrészükként tekintenek a körmükre, ezért sírnak vagy félnek sokszor a körömvágástól a kisgyermekek, ezért legyünk megértőek, türelmesek, magyarázzuk el, hogy nem fájdalmas a körömvágás, megnézhetik, összegyűjthetik, majd kidobhatják a körmüket. Sokszor apró figyelemelterelés, mondókázás, mese, csapatmunka is segíti a körömvágás folyamatát. Fontos, hogy ne macerának fogják fel a körömvágást, hanem sokkal inkább egy jó mókának, ami bár javasolt, de mégig lehetőséget ad arra, hogy gyermekünkkel legyünk, új dolgokat tanítsunk meg neki.

Abban az esetben, ha panaszt észlel, keresse fel dr. Hajdu Rita gyermeksebész szakorvos kollégánkat.

Leave a reply