Hormontartalmú spirálok előnyei, hátrányai, fajtái
Mik azok a hormontartalmú sprirálok?
A spirálok méhen belüli fogamzásgátló eszközök, nőgyógyász tudja felhelyezni egy előzetes nőgyógyászati ultrahang vizsgálat és negatív rákszűrés után. A felhelyezést követően a védekezés évekig megoldott. Leginkább már szült nőknek szokták javasolni, mint fogamzásgátlási formát. Két típus létezik, a hormonos, illetve a hormonmentes spirál.
Hogyan működik a hormontartalmú spirál?
A progeszteron, más néven sárgatesthormon van jelen a hormonos spirálokban, 3 vagy 5 évre szól. A progeszteron véd a teherbeesés ellen:
- fizikailag nem engedi a megtermékenyített petesejtet beágyazódni,
- a peteérést is gátolja, így nincs mit megtermékenyíteni,
- elvékonyítja a méhnyálkahártyát, akárcsak a szintén progeszteront tartalmazó fogamzásgátló tabletták, így, ha mégis lenne peteérés, a beágyazódás akkor sem tud megtörténni,
- megváltoztatja a méhnyaknyákot úgy, hogy a spermiumok számára kevésbé legyen átjárható.
A hormontartalmú spirál előnyei:
- Nem tud létrejönni terhesség se méhen belül se méhen kívül.
- A menstruáció nem lesz nehezebb, görcsösebb.
- Ösztrogén dominanancia esetén terápiásan is hathatnak a progeszteron tartalmú spirálok.
A hormontartalmú spirál hátrányai:
- Az első 3-6 hónapban a hormonhatás miatt kialakulhat vérzészavar.
- Költséges a sprirál és a felhelyezése is, mivel két alkalmas találkozás szükséges a szülész nőgyógyásszal a spirál felhelyezéshez. Az előzetes nőgyógyászati ultarhang vizsgálat és citológia elkészítéshez, illetve az ajánlott spirál receptre írása után a második alkalommal tud megtörténni a spirál felhelyezése a menstruáció 3. napján.
Hogyan történik a spirál levétele?
A spirál 5 évig használható, majd a szülész-nőgyógyász szakorvos speciális eszközök segítségével eléri a spirál jelzőszálát és eltávolítja a spirált a hüvelyen keresztül.
Leave a reply