A pajzsmirigy alulműködés tünetei és kezelése
A pajzsmirigy alulműködés (hypothyreosis) egy olyan betegség, amelyben a pajzsmirigy nem termel elegendő pajzsmirigyhormont:thyroxin (T4) és a trijód-tironin (T3). A pajzsmirigy a nyak elülső részén, a gége előtt elhelyezkedő, kétlebenyes belső elválasztású mirigy. A pajzsmirigyhormonok számos fontos funkciót töltenek be a szervezetben, beleértve az anyagcserét, a növekedést és a fejlődést.
Mi a pajzsmirigy alulműködés oka?
A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb oka a Hashimoto-thyreoiditis, egy autoimmun betegség, mely során a szervezet megtámadja és elpusztítja a pajzsmirigy sejtjeit. Statisztikák szerint a nők között jóval magasabb az előfordulási arány, mint a férfiaknál, és általában középkorú nők körében a leggyakoribb.
Pajzsmirigy alulműködés okai:
- Hashimoto-thyreoiditis
- jódhiány
- pajzsmirigyműtét
- sugárkezelés
- thyreoiditis (pajzsmirigygyulladás)
- ritka genetikai rendellenességek
A pajzsmirigy alulműködés tünetei
Alulműködés esetén – a folyamat súlyosságától függően – általánosságban a következő tünetek jelentkeznek:
- fáradtság
- súlygyarapodás
- hidegérzékenység
- száraz bőr
- hajhullás
- exophtalmus (erős szemkidülledés)
- székrekedés
- depresszió
- izom- és ízületi fájdalom
- koncentrációs zavar
- menstruációs zavarok (nőknél)
- csökkent libidó (férfiaknál és nőknél)
- meddőség
A pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálása
- A pajzsmirigy alulműködést vérvizsgálattal lehet diagnosztizálni. A vérvizsgálat során a pajzsmirigyhormonok (T3 és T4) és a pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) szintjét mérik. A magas TSH-szint és az alacsony T3- és T4-szint a pajzsmirigy alulműködésére utalhat.
- Az autoimmun folyamat igazolása céljából a következő laborparaméterek: thyreoglobulin, thyreoglobulin ellenes antitest, A-TPO (Thyreoidea-peroxidáz elleni antitest), TSH receptor elleni antitest (TRAK) elvégzése javasolt.
- A pajzsmirigy szerkezetének feltérképezése céljából javasolt elvégezni pajzsmirigy ultrahangvizsgálatot a gyulladásos kép, göbök, cysták detektálása céljából.
- A diagnosztizált pajzsmirigy göb esetén javasolt pajzsmirigy szcintigráfia vizsgálat elvégzése a göbök feltérképezése céljából (hideg, forró göbről van-e szó).
- A pajzsmirigy cysta esetén cystapunktio elvégzése javasolt.
A pajzsmirigy alulműködés kezelése
A pajzsmirigy alulműködés kezelése általában pajzsmirigyhormon-pótló terápiával történik. A pajzsmirigyhormon-pótló terápia mesterséges pajzsmirigyhormont juttat a szervezetbe. A leggyakoribb pajzsmirigyhormon-pótló gyógyszerek a levotiroxin (Euthyrox, Letrox).
A pajzsmirigyhormon-pótló terápia általában hatékonyan kezeli a pajzsmirigy alulműködés tüneteit, és lehetővé teszi a betegek számára, hogy normális életet éljenek. A legtöbb betegnek a pajzsmirigyhormon-pótló terápiát élete végéig kell szednie.
Életmódterápiával a subklinikus pajzsmirigy alulműködés ( TSh eltérés, normál T3 és T4 mellett) és pajzsmirigy funkcionális eltérései is kezelhetőek, nem csak a definitív pajzsmirigy betegség.