Policisztás Ovárium szindróma (PCOS) jelentése, tünetei és kezelése
Mi az a PCOS?
A Policisztás Ovárium szindróma rövidítése a PCOS egy olyan komplex endokrinológiai-nőgyógyászati kórkép, mely a teljes női szervezetre hat. A PCOS neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt ciszták (megérésre váró petesejtek, tüszők) sorakoznak, azonban a PCOS esetén elmarad a havonkénti rendszeres tüszőérés és ovuláció, ez pedig a hormonháztartás felborulásához vezet. Egy komplett anyagcserezavarról beszélünk:
- hátterében sok esetben örökletes cukor anyagcser zavar áll (pl.:inzulinrezisztencia)
- emelkedett androgén (férfi nem hormon, tesztoszteron) szint, valamint egy tartós, alacsony fokú gyulladás fennállása, mely hosszútávon szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet
- a fokozott androgén termelés pattanásokat és fokozott szőrnövekedést okozhat
- nehézségek alakulhatnak ki az ovulációval, a menstruációs ciklus szabályozásával és a teherbeeséssel.
A PCOS rendkívül gyakori betegség, minden tizedik nőt érinti és a vezető meddőségi okok között tartják számon.
Mik a PCOS tünetei?
- rendszertelen vagy hiányzó menstruáció
- meddőség
- sok apró ciszta a petefészekben
- aknés, pattanásos, zsíros bőr
- bőr szürkésbarna elváltozása (acanthosis nigricans)
- megnövekedett szőrzet az arcon és a testen
- hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- hasra lokalizálódó túlsúly, elhízás
- hangulatváltozások, szorongás, depresszió
Hogyan diagnosztizálható a PCOS?
Mivel a PCOS tünetei változatosak, így általában a rendszertelen, el-elmaradó vagy fájdalmas menstruáció miatt először szülész-nőgyógyászhoz fordulnak a páciensek. A nőgyógyászati vizsgálat ultrahanggal tudja igazolni a petefészkeken lévő cystákat. A laborban inzulin rezisztencia és az androgén, illetve női nemi hormonok vizsgálhatóak.
Azonban a PCOS diagnózisa akkor állítható fel, ha a lenti három kritérium közül (Rotterdami kritériumok) legalább kettő egyszerre jelentkezik:
- Rendszertelen menstruáció:A kevés, nagyon sok napig tartó vagy a nem rendszeres menstruáció is a PCOS jele lehet, de akár a menstruáció teljes hiánya (amenorrhea) is fennállhat.
- Túl sok androgén: Az androgén hormon magas szintje férfiasabb küllemet eredményezhet. A PCOS túlzott arc- és testszőrzet növekedést okozhat sötét szőrszálakkal (hirsutizmus). Emellett fokozott faggyútermelődés és pattanások is előfordulhatnak az arcon. Néha férfias kopaszodás is jelentkezhet. A túlzott mennyiségű androgén az itt leírt klinikai tünetek alapján, valamint laborvizsgálatokkal is kimutatható.
- Policisztás petefészek: A PCOS esetén a petefészkek nagyobbak lehetnek. Sok éretlen petesejtet tartalmazó tüsző fejlődhet ki a petefészek kérge, melyek a kivizsgálás során a hüvelyi ultrahangon láthatóak. Az ovuláció elmaradása is a tüszőérés zavarára utal.
A PCOS kezelése
A PCOS kezelése megcélozhatja csupán a tüneteket, valamint magát a probléma gyökerét is. A PCOS hátterében álló folyamat ugyanis a szervezetben megfordítható! A gyógyszeres (általában hormonális fogamzásgátló) kezelés mellett a petefészek kéreg bemetszése jelenthet megoldást a betegség visszafordításában. PCOS oki kezelésének legfontosabb része az életmódterápia.
- Személyre szabott PCOS étrend: inzulin rezisztencia, egyéni ételérzékenységek figyelembe vétele.
- Az ösztrogéndominancia csökkentése.
- Gyulladáscsökkentés
- Vitaminok, ásványianyagok és nyomelemek pótlása
- Rendszeres testmozgás: Aviva torna vagy bármely rendszeres, közepes intenzitású kardio és erősítő edzés